A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Indonésie - Průvodce

Tato stránka je věnovaná penězům, takže se dozvíte, jaká platidla v Indonésii používají, kde se dají vyměnit peníze, jaké náklady jsou spojené s cestou do Indonésie a příklady cen.

Peníze a měna

Indonéskou měnou je Indonéská rupie, běžně označována písmeny Rp před číselným údajem, mezinárodním kódem měny je IDR.

Mince se vyskytují v hodnotách 50, 100, 200, 500, 1000. Užívání mincí hodnoty menší než 1000 pomalu zaniká.

Bankovky jsou v oběhu v hodnotách: 1000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000.

Směnný kurz rupie je přibližně (léto 2007):
1 USD = 9 000 IDR
1 EUR = 11 300 IDR
1 CZK = 400 IDR, tj. 1000 IDR = 2,50 Kč

Zavedené platební karty se běžně přijímají v hotelech vyšších kategorií, v cestovních kancelářích, v supermarketech a v luxusnějších obchodech. V turisticky navštěvovaných oblastech lze jednoduše směnit i cestovní šeky.

Nejlepší a absolutně všestranné užití ve všech částech Indonésie má stále hotovost. Cestujete-li do odlehlejších regionů, vybavte se na cestu dostatečným množstvím hotovosti v indonéské měně.

Indonéská měna není volně směnitelná a mimo Indonésii ji lze zakoupit jen v některých zemích jihovýchodní Asie. Proto pravděpodobně nakoupíte rupie až na indonéském území a budete za ně určitě vyměňovat eura, americké dolary nebo britské libry. Která měna je nejvýhodnější? Pokud jste na Jávě , Bali a Lomboku , je to celkem jedno, v ostatních částech země jsou stále nejlépe směnitelné americké dolary.

S výměnou peněz jsou v Indonésii celkem potíže, přestože je tu mnoho bank a směnárenských zařízení. Nejlepší kurzy a největší spektrum měn mění malé směnárny, označené jako „authorised money changer“. Většina z nich mění většinu volně směnitelných měn v jakémkoliv množství a hodnotě. Na Bali není žádný problém s výměnou peněz v cestovních kancelářích, ty většinou mají vyvěšené platné aktuální kurzy, které jsou méně výhodné než kurzy ve směnárnách.

Pokud jste odkázáni na výměnu peněz v bance, připravte si notnou dávku trpělivosti a času. Peníze lze vyměnit ve většině bank, ale jen omezené množství měn, a někdy jen americké dolary. Přesto, že mnoho bank inzeruje směnné kurzy měn, většinou jejím zaměstnancům dlouho trvá, než pochopí, co turista vůbec požaduje. Když to pochopí, odkáží zákazníka na svého kolegu (toto je v indonéských bankách téměř železným pravidlem), kterému je opět třeba vysvětlovat, co zákazník požaduje. Když to pochopí, vyhledá v počítači kurz, za který vám peníze vymění. Tento kurz je většinou méně výhodný než kurz v bance vyvěšený. Když se konečně dohodnete na směně, může nastat další problém, když vytáhnete dvacetidolarovou bankovku. Většina bank mění totiž jen stodolarové bankovky.

Americké dolary mají v Indonésii nejširší užití, ale s jejich výměnou jsou největší problémy, v nejlepším kurzu se směňují jen stodolarové bankovky, v pěkném stavu a z poslední emise. Ostatní se všude směňují v horším kurzu, v některých bankách se nesměňují vůbec. Zajímavé, že u ostatních měn na těchto faktorech nezáleží.

Náklady

V roce 2006 došlo v Indonésii k nárůstu cen ropy a tím i k velikému zvýšení cenové hladiny a levná Indonésie již patří minulosti. Celkově je v Indonésii cenová hladina o něco nižší než v ČR, ale to jsou pouze ceny, vezmeme-li v úvahu vztah cena x kvalita a zodpovědnost, je v ČR mnohem levněji. Kolik peněz budete na dovolenou potřebovat? Tato otázka záleží na mnoha faktorech:

- pokud cestujete na pobytový zájezd s cestovní kanceláří (většinou na Bali ) a peníze potřebujete jen na volnočasové aktivity, na suvenýry a nějaké jídlo, počítejte zhruba se stejným množstvím peněz jako na obdobné věci v ČR.

- cestujete-li na vlastní pěst, ale chcete využívat služeb evropského standardu, soukromých služeb, kupovat si evropské zboží a večery trávit západním stylem, pak počítejte s náklady vyššími než v ČR. V tomto případě se mohou náklady vyšplhat na úroveň západní Evropy, ba dokonce ji i předstihnout.

- cestujete-li na vlastní pěst, využíváte střední kategorii ubytování, cestujete veřejnou dopravou, ale sem tam si pronajmete i soukromý vůz nebo loď či zajdete do západní restaurace, pak počítejte s podobnými náklady jako v ČR, ale pro jistotu si vezměte s sebou nějakou finanční rezervu.

- cestujete-li a žijete indonéským stylem, využíváte veřejné dopravy, spíte v nižší a střední kategorii, nikdy si soukromě nic nenajmete, kupujete si suvenýry, pak záleží na tom, kde se pohybujete. Na Jávě a Sumatře vyjdete s 10 USD na den, na Kalimantanu a Sulawesi s 15 USD, na Nusa Tenggaře s 20 USD, Bali je nejdražší částí běžně navštěvované Indonésie - zde počítejte minimálně s 20 USD na den. Dražší než Bali je jen Papua , kde chybí infrastruktura, tudíž je tu velmi drahá doprava a téměř veškeré zboží se sem musí dovážet. Zde počítejte již se západoevropskými cenami.

Všeobecně lze říci, že v Indonésii je indonéský životní styl a místní zboží levné, naopak, západní styl a dovážené zboží je tu dražší než v ČR. Protože jsou Indonésané přesvědčeni, že všichni cizinci jsou bohatí a že pro všechny cizince je v Indonésii pohádkově levně, nasazují trhovci a ostatní „podnikatelé“ na zboží a služby vysoké ceny. Často přestřelí a požadují cenu vyšší, než jaká je běžná za dané zboží a služby v mnoha zemích Evropy. Proto je dobré smlouvat všude tam, kde nejsou stanoveny pevné ceny.

Co je v Indonésii mnohem dražší než v ČR? Alkohol, maso, masné a mléčné výrobky, pečivo, čokoláda, elektronika, baterie do hodinek.

Co je v Indonésii výrazně levnější než v ČR? Antimalarika, indonéská kosmetika a hygienické potřeby, obuv a sportovní vybavení indonéské výroby, sušenky, indonéská hotová jídla, knihy a slovníky, oblečení indonéské výroby, porce uvařené rýže, doprava nejnižší vlakovou třídou, vnitrostátní letecká doprava, alkalické baterie do digitálních fotoaparátů.

Několik příkladů cen indonéských výrobků:

1 kg rýže 15 Kč
400gr toastového chleba 20 Kč
jogurt 130gr 18 Kč
láhev balijského vína od 150 Kč
porce rýže v restauraci 5 Kč
mýdlo 3 Kč
zubní pasta 50gr 7 Kč
trekingové boty místní výroby 400 – 1000 Kč
polobotky od Bati kolem 200 Kč
batikovaná halenka na trhu 70 – 200 Kč
anglicko – indonéský kapesní slovník 30 Kč
anglicko – indonéský velký slovník 200 Kč
ponožky od 40 Kč
krém na opalování od 150 Kč (indonésané nepoužívají, k dostání jsou jen dovozové)
repelent 100 ml 15 – 20 Kč
alkalické baterie 4ks 50 Kč
nanuk 5 – 15 Kč

doprava autobusem 3. třídy na 350 km:

Jáva 120 Kč
Kalimantan 230 Kč
Sulawesi 200 Kč
Nusa Tenggara 400 Kč

Doprava vlakem na trase Jakarta – Jogjakarta ca. 450 km:

3. třída 100 Kč
2. třída 250 Kč
1. třída 500 Kč

Provozní doba:

Většina obchodů je otevřena od 8. nebo 9. hodiny, všeobecná zavírací doba je 21 h.

Úřady, banky a pošty jsou většinou otevřeny do 15 h, přes poledne mají většinou hodinovou přestávku. Muslimské podniky zavírají v pátek dříve.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA


Články odjinud